Techniki

Litografia

Litografia

Litografia - technika graficzna zaliczana do druku płaskiego, gdzie rysunek wykonuje się na kamieniu litograficznym.

Warsztat
1). W klasycznej litografii rysunek nanosi się zatłuszczającą kredką lub tuszem litograficznym na kamień — gładko wypolerowany lub przetarty ostrym piaskiem, co daje efekt gruboziarnistej faktury na odbitce.
2). Po wykonaniu rysunku powierzchnia kamienia jest zakwaszana słabym roztworem kwasu azotowego i gumy arabskiej. Dzięki temu niezarysowane partie zostają uodpornione na zatłuszczenie farbą — stają się oleofobowe, a zarazem pozostają hydrofilne, czyli przyjmujące wodę.
3). Wtedy właśnie rysunek zwilża się wodą, po czym nanosi się na niego farbę drukarską, którą przyjmują tylko oleofilowe — niewytrawione, zatłuszczone wcześniej kredką lub tuszem — fragmenty.
4). Odbitki wykonuje się przykładając zwilżony papier do kamienia stanowiącego matrycę i odbijając na prasie litograficznej, która ze względu na kruchość kamienia skonstruowana jest inaczej niż prasa używana w technikach metalowych.W grafice artystycznej popularna jest technika zwana ossa sepia polegająca na wykonywaniu rysunku negatywowego na kamieniu.

Niektóre odmiany tej techniki, takie jak kamienioryt czy kwasoryt na kamieniu należą do druku wklęsłego. Techniką litograficzną wykonuje się też matryce na płytach aluminiowych — algrafia i na płytach cynkowych — cynkografia.


Artyści zajmujący się litografią

Litografię uprawiali wybitni malarze i graficy:
Alfons Mucha
Honoré Daumier,
Eugene Delacroix,
Odo Dobrowolski,
Henri de Toulouse-Lautrec,
Pierre-Auguste Renoir,
Henri Matisse,
Marc Chagall,
Pablo Picasso,
Stanisław Wyspiański,
Leon Wyczółkowski